Jawline dolgu Ankara nedir?

Jawline dolgu çene ucundan alt çene hattı boyunca ilerleyip alt çene köşesinden de kulak önüne kadar devam eden alt çene hattının şekillendirilmesi işlemidir. Bu hat belirginleştirilebilir, asimetri durumları giderilebilir ve bazen de çok keskin hatlar yuvarlaklaştırılabilir. Erkekler daha belirgin köşeli geniş maskülen ve çekici bir görünüm için bu uygulamayı tercih ederken kadınlar ise daha üçgen ince belirgin ve feminen bir görünüm için tercih ederler. Hollywood çenesi, nefertiti çenesi, Angelina jolie çenesi diye de adlandırılan bu dolgu çeşitinde çene ucu daha sivri bir görünüm alır ve çene hatları belirginleştirilir. Daha kilolu gösteren silik ve netliğini kaybetmiş çene hatları netleştirilir.

Çene (Jawline) Dolgu Nasıl Yapılır?

Jaw line dolgu özel enjeksiyon teknikleri hyaluronik asit içerikli bir dolgu maddesi kullanılarak yapılır. Gerekliyse topikal veya lokal anestezi uygulanır ve özel iğne uçları ya da kanül denilen ucu künt aletlerle dolgu bırakılır. Dolgunun bırakılacağı yere anatomik oluşumlar, hastanın beklentileri ve hekimin görüşüne göre karar verilir. Boşluklar doldurulacağı gibi sert köşeli keskin bölgeler de yumuşatılabilir.
Çene Dolgusu ağrılı mıdır? Çene dolgusu yapılırken uyuşturmak gerekir mi?
Çene dolgusu çok ağrılı bir işlem değildir. Hastalarımızın birçoğu anestezi olmaksızın işlemi tolere edebilmektedirler. Ancak bazı fobik ya da ağrı eşiği çok düşük olan hastalarımızda anestezi uygulamak tercih edilebilir. Anestezi olarak sürülebilen krem formunda ürünler tercih edilir veya enjeksiyon formunda diş uyuşukluğunu sağlamak için de kullanılan anestezikler iğne yardımıyla yapılabilir.

Neden Çene Dolgusu Yaptırmalıyım?

Çenenizin şeklinden memnun değilseniz, şikayetinize yönelik daha ince, daha belirgin, daha net bir çene hattı oluşturmak için çene dolgusu yaptırabilirsiniz. Ayrıca çene ucunun daha sivri bir görünüme kavuşmasını sağlamak için uygulanabilir. Çene görünümünün yüzün diğer bölgeleri ile orantılı görünmesini sağlamak için de yapılabilir.
Çene Dolgusunun Avantajları Nelerdir? Çene bölgesinde görünümde şikayete sebep olan deformasyonlar olabilir. Bunlar:

 • .Çene bölgesinde olan hacim eksiklikleri
 • .Çenenin fazla büyük yapıda olması
 • .Çenenin fazla küçük yapıda olması
 • .Çenenin geri planda olması
 • .Çenenin ileri planda olması
 • .Çene hattının silik olması
 • .Çene hattının alt tarafında sarkan gıdı
 • .Asimetri

Bu asimetriler ameliyat ile düzeltilebilir. Çene dolgusu bize bunlardan bazılarını ameliyatsız düzeltme şansı vermektedir. İşlemin ağrısız olması, tek seansta daha ince keskin belirgin bir çeneye sahip olabilme imkanı sunması, işlem sonrasında ağrı şişlik vb. durumların minimum yaşanması işlemin avantajlarındandır.

Çene Bölgesinde Gözlemlenen Şekil Bozuklukları nelerdir?

 • .Çene bölgesinde olan hacim eksiklikleri
 • .Çenenin fazla büyük yapıda olması
 • .Çenenin fazla küçük yapıda olması
 • .Çenenin geri planda olması
 • .Çenenin ileri planda olması
 • .Çene hattının silik olması
 • .Çene hattının alt tarafında sarkan gıdı
 • .Asimetri

Jawline Dolgu Sonucu Gerçekleşen Değişimler nelerdir?

Jawline dolgu ile kalıtsal olarak küçük ve silik bir yapıya sahip olan çene daha hacimli, belirgin etkileyici bir hale getirilebilir. Çenenin olması gerekenden farklı görünmesi sadece genetik özelliklerinden değil beslenme şekli diş sıkma vb. gibi çevresel faktörlerden de etkilenebilmektedir. Çevresel faktörlerden kaynaklı etken ortadan kaldırılırsa durumda iyileşme meydana gelir. Örneğin diş sıkma alışkanlığı bulunan hastalarda masseter botoks ve jawline uygulaması kombine yapıldığında çene şeklinde çok yüzgüldüren bir değişim oluşur.
Jawline uygulaması sonucunda boşluklar doldurulabilir, çene daha sivri veya geniş, hacimli veya ince görünümde, üçgen veya kare şeklinde, daha feminen veya maskülen hale getirilebilir.

Jawline Dolgu İle Genç Bir Yüz Elde Edilir Mi?

Genç çene görüntüsü üçgen, ince, çene ucu sivri görünümde olup, yaş ile birlikte ise kare, geniş, çene ucu künt bir görünüme dönüşür. Jawline dolgu ile çene daha genç bir görünüme ulaşır. Ayrıca yaş ile birlikte yanak ve gıdı bölgesinde oluşan sarkmalar da daha iyi bir duruma getirilir.

Çene dolgusu için dolgu olarak ne kullanılmaktadır?

Çene dolgusu olarak hastanın kendisinden alınan yağ dokusu enjeksiyon yoluyla yerleştirilebilir. Veya hyaluronik asit içerikte bir dolgu maddesi kullanılabilir.

Çene Dolgusu İçin Kaç CC Dolgu Kullanılması Gerekir?

Çene dolgusu için kaç cc dolgu kullanılacağı hastanın beklentisi ve çenenin ihtiyacına göre değişir. Sadece çene ucu şekillendirilmesi yapılacaksa 1cc ile belirgin bir değişim gözlenirken, tüm çenede şekillendirme yapılacaksa 4-5 cc kullanılabilmektedir.

Çene Dolgusu Ne Kadar Kalıcıdır?

Hastanın anatomik ve bireysel özellikleri; dolgu türü, dolgu miktarı, dolgunun nereye konumlandırıldığı gibi faktörler dolgunun kalıcılığını etkilemektedir.
Çene dolgusu kemik üzerine konumlandırıbileceği gibi ciltaltı bölgede de konumlandırılabilir. Kemik üzerine konulan dolgular daha sert daha yoğun dolgulardır ve daha kalıcı olmaktadır. Ayrıca dudak gibi bölgelerde hem hareketlilik fazla olduğu için hem de daha az yoğunlukta ürün kullanıldığı için kalıcılık azdır. Çene dolguları daha kalıcıdır, ortalama 12-18 ay kalıcılığı vardır.

JawLine Dolgusu Geri Alınabilir Mi?

Dolguları geri almak mümkün değildir ancak eritmek mümkündür. Hyaluronik asit içerikli dolguları hyaluronidaz enzimi ile eritmek mümkündür. Dolgu yapılan bölgeye uygun doz yapılır ve dolgu 24 saat içinde rezorbe olur.

Çene Dolgu Uygulama Ankara Süresi Ne Kadardır?

Çene dolgusu uygulanırken komşulukta bulunan anatomik oluşumlar çok iyi bilinmeli ve anatomik oluşumlar korunarak işlem yapılmalıdır. Komşulukta bulunan damar sinir paketlerinin zarar görmemesi için iğne yerine kanül tercih edilirse çok daha iyi olur. İşlemin ne kadar süreceği ve kaç seansta tamamlanacağı vakaya göre değişir. Genellikle tek seansta biter, 2-3 hafta sonra kontrol edip rötuş yapılabilir. İlk seans ortalama yarım saat kadar sürer, kontrol seansı ise 15-20 dakika sürer.

Jawline Dolgu Ankara Sonrasında neler olur, Nelere Dikkat Edilmelidir?

Jawline dolgu sonrasında iğne giriş yerlerinde kızarıklık morluk olabilir. İşlemin etkisiyle şişlik olabilir.
Jawline dolgu sonrasında birkaç gün buz uygulama yapılması ödemi aza indirecektir. İşlem sonrası 24 saat duş yapılmamalı, doktorunuzun önerdiği krem ya da merhem dışında bir şey sürülmemeli yüze masaj yapılmamalıdır. 4 saat süreyle yatılmamalıdır. Cilt bakımı dermabrazyon lazer gibi işlemler ertelenmelidir. 24 saat süreyle dolgunun yer değiştirmemesi için spor yapılmamalıdır.
Jawlne Çene Dolgusu Fiyatları Değişkenlik Gösterir Mi?
Jawline dolgu için çeşitli bir ürün skalası vardır, fiyat ürünün türüne, miktarına göre değişiklik gösterir.
Jawline Kaç Yaşında Yapılır ?
Yüz yapı ve dokuları tam olarak oturduktan, ergenliği geçmiş kadın ve erkeklerde uygulanabilir. Dolgu uygulamalarının üst yaş sınırı yoktur.

Jawline dolgu uygulaması hangi durumlarda yapılamaz?

Jawline dolgu uygulaması hasta beklentisi ve hekimin öngörüsü örtüşmediğinde tekrar tekrar değerlendirilerek karar verilmesi gereken bir uygulamadır.
Bazı sistemik hastalıklar ve yüksek doz kan sulandırıcı ilaç kullanımı olan hastalarda dikkatli uygulanmalıdır. Sistemik hastalık durumlarında takip eden uzman hekimi ile konsülte ederek ve kan sulandırıcının kesilmesi risk teşkil etmeyecekse kesilerek yapılır.

Genioplasti nedir?

Genioplasti( çene ucu estetiği) çene ucunun şekli ve konumundan memnun olmayan kişilerde yapılabilir. Çene ucu büyük ve geniş, küçük ve dar olabilir. Genioplasti ameliyatı ile çene ucu kesi hattı oluşturularak ve ameliyat teknikleri belirlenerek ileri geri alınabilir; daha aşağı konumlandırılabilir. Sivriltilebilir. Çok küçük çenelerde çene ucu protezi de yerleştirilebilir. Çene dolgusu bazen ameliyata alternatif olarak tercih edilebilir, bazen de çene ameliyattan sonra gerekli ise rötuş ve düzeltme olarak tercih edilebilir.